Informácie o obci
Erb a symbolika obce
História
Osobnosti obce
Prírodné zaujímavosti
Kultúrne a historické zaujímavosti
Spoločenská kronika
Fotogaléria
Pre obyvateľov
Štruktúra obce
Starosta obce
Úradná tabuľa
Obecné zastupiteľstvo
ÚRADNÉ DOKUMENTY
Povinné zverejňovanie
Združenia a organizácie
Pre návštevníkov
Podujatia
Ubytovanie
Stravovanie
Organizácia CR Kysuce
Turistické trasy
Zjazdové lyžovanie
Cyklotrasy
Beskydsko- Javornícka magistrála
Služby
Inzercia-nehnuteľnosti
Remeslá a propagačný materiál
Cezhraničný partner Obec Hutisko- Solanec
Vyhľadávanie
Najnovšie články
Smrek u Bitterera Tlačiť E-mail

V časti Čierne, na pozemku pána Ladislava Bitterera, sa nachádza unikátny smrek. Jeho vek je odhadovaný na 110 rokov. K jeho mohutnosti prispieva aj to, že rastie solitérne, neďaľeko potoka, čo mu zaručuje dostatok priestoru a vlahy. Pravdepodobne bol vysadený pri stavbe rodinného domu Palovičovcov č. 70, ktorý je známy ako pamätná vila. V blízkosti smreka je postavená malá kaplnka.

 

Smrek obyčajný (Picea abies (L.) KARST.)

Opis: Vždyzelený ihličnan, dorastajúci asi do 70 m (väčšinou však iba 30-50 m). je to najvyšší domáci strom Európy. Koruna je zvlášť u solitérov veľmi pravidelne kužeľovitá.

Konáre sú zostavené do praslenov. V prostriedku kmeňa mierne odstávajú a sú mierne vystúpavé. Staré spodné konáre sú poliehavé a na koncoch sa vzpriamujú.

Kôra je hnedočervená, jemne šupinovitá, málo lúpateľná, iba zo starých stromov sa odlupuje okrúhlymi doštičkami. Malé výhonky sú červenkasté, mierne chlpaté alebo holé, matné pomerne hrubé. Púčiky sú tmavé, oválne, mierne zahrotené.

Ihlice sú 1-2,5 cm dlhé, veľmi tuhé, končisté, tmavozelené, prípadne nezreteľne zoradené na dve strany. Smerujú prevažne dopredu, zriedkavejšie odstávajú priamo. Na vrchnej aj spodnej strane sú jemné svetlé čiary.

Samčia šištičky sú karmínovočervené, v čase kvitnutia 1 cm dlhé. Samčie šišky sú podlhovasté, zvyčajne viaceré v horných častiach koruny. Mladé šišky sú zelené, zrelé bledohnedé, 12-16 cm dlhé. Semenné šupiny majú hladké okraje.

Stanovište: V ľahkých humóznych chladných pôdach vytvára plytký koreňový systém a surový humus. V monokultúrach tak dochádza k prekysleniu pôdy, čo sťažuje obnovu porastu listnatými stromami.

Rozšírenie: V porastoch od Škandinávskeho až po Balkán, v nadmorských výškach od 800 m. Lesníckou kultiváciou je dnes všade zdomácnený.

Čas kvitnutia: Apríl až máj.

 
 
Vyrobil CB soft, s.r.o., Powered by J oomla! - Copyright © 2005-2006 - All Rights Reserved