Informácie o obci
Erb a symbolika obce
História
Osobnosti obce
Prírodné zaujímavosti
Kultúrne a historické zaujímavosti
Spoločenská kronika
Fotogaléria
Pre obyvateľov
Štruktúra obce
Starosta obce
Úradná tabuľa
Obecné zastupiteľstvo
ÚRADNÉ DOKUMENTY
Povinné zverejňovanie
Združenia a organizácie
Pre návštevníkov
Podujatia
Ubytovanie
Stravovanie
Organizácia CR Kysuce
Turistické trasy
Zjazdové lyžovanie
Cyklotrasy
Beskydsko- Javornícka magistrála
Služby
Inzercia-nehnuteľnosti
Remeslá a propagačný materiál
Cezhraničný partner Obec Hutisko- Solanec
Vyhľadávanie
Najnovšie články
Podujatia
Mesiac úcty k starším 8.10.2014 Tlačiť E-mail

 Sample Imagelovek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."

Obec Makov v spolupráci so  SZTP a ZPCCH Makov si spoločne  dňa 8.10.2014  v DK Makov  uctili našich seniorov pri príležitosti  Októbra - mesiaca úcty k starším.  
Starosta obce Ing. Marián Masnica slávnostným príhovorom  zahájil podujatie, na ktoré prijal pozvanie aj minister kultúry Marek Maďarič. Pán minister pozdravil makovských  seniorov a  v krátkom príhovore vyzdvihol význam takýchto spoločných stretnutí  a udržiavania tradícii. Zároveň im poprial veľa úspechov, síl a zdravia do ďalších rokov.

Sample Image
Sample  Image
Sample Image Sample Image


Celý článok...
 
Turisti na Beskyde, na hranici Obcí Makov a Bíla pripomínali históriu a oslavovali Tlačiť E-mail

Sample Image

Turisti z  Moravy, Čiech a Slovenska sa v nedeľu 28.9.2014 spoločne stretli  na  Beskyde – na hranici obcí Makov a Bíla  pri   Masarykovej chate.  Práve tu prebiehalo jedno z najvýznamnejších turistických podujatí tohto roku - pripomenutie významného výročia  90. rokov Masarykovej chaty.  Pôvodná Masarykova chata bola postavená v roku 1924 priamo na hranici . Vchod bol na slovenskej strane, samotná chata bola na území Českej republiky. 7.3.1952 úplne  vyhorela. V roku 1970 bola postavená nová chata, kúsok nižšie od pôvodnej, tentokrát celá na českej strane. Pri  príležitosti 90. výročia  bola na novovybudovanej chate odhalená pamätná tabuľa  Bohumilovi Paterovi, významnému českému priekopníkovi turistiky, ktorý bol zároveň uvedený do siene slávy českej turistiky. Pamätnú tabuľu  venoval  KČT oblasť moravskoslezská.

Celý článok...
 
Turnaj v nohejbale Tlačiť E-mail
Od roku 2005 siluetu úpätia Javorníkov v časti Makov – Kopanice – Kasárne v areáli lyžiarskych vlekov neodmysliteľne dotvára Horský hotel Hájenka, postavený na mieste pôvodnej Hájenky v prekrásnom slovensko-valašskom štýle.
Uplynulý víkend patril už 7. ročníku Nohejbalového turnaja o pohár Horského hotela Hájenka a Obce Makov.
V sobotu 13.09.2014 na otvorenie turnaja nastúpilo 14 mužstiev, čo s nepriazňou počasia donútilo jeho organizátorov presunúť jeho samotný priebeh do telocvične základnej školy a k nej prislúchajúcemu multifunkčnému ihrisk. Napriek nepriazni počasia sa turnaj tešil záujmu 14 mužstiev z Turzovky, Čadce, Kysuckého Nového Mesta, Serede, Pezinka, Budmeríc, z východu Slovenska a ďalších miest Slovenska. Po bojoch o športové víťazstvo v skupinách, kedy vykuklo i slniečko spoza zachmúrenej oblohy, sa víťazom turnaja stalo družstvo Kolkáreň Sereď, na 2. mieste skončili chalani z Kysuckého Nového Mesta, 3. miesto obsadilo mužstvo TRIO Sereď a na 4. mieste skončilo turzovské mužstvo. Ako turnaj skončil, spustila sa silná búrka, ktorá bola bodkou za športovým zápolením.
Všetci sa tešili z výbornej organizácie, pekných cien a o zábavu sa po skončení turnaja postarala bratislavská kapela Rock CIRKUS v Horskom hoteli Hájenka. Tešíme sa na ďalší ročník a dúfame, že k účastníkom turnaja pribudne i team zložený z účastníkov okolostojacich rekreačných zariadení na Kasárňach.

                                                                                      Horský hotel Hájenka
                                                                                           a Obec Makov
 
Návšteva v Reinsbergu Tlačiť E-mail

Sample Image

Predposledný augustový víkend  / 22.8- 24.8.2014/   zástupcovia obce Makov navštívili v rámci kultúrnej výmeny  obec  Reinsberg v  Dolnom  Rakúsku.
Počas dvojdňového pobytu  pre nás pripravili  členovia  dychovej hudby Musikverrein Reinsberg  bohatý program.  V piatok večer bola naša delegácia slávnostne prijatá na hrade Reisnberg starostom rovnomennej obce pánom  Franzom Faschingleitnerrom.  V sobotu  dopoludnia  celá výprava  navštívila  známe pútnické miesto Mariazell.  Večer patril kultúre. V Reinsbergu sa konalo tradičné podujatie s názvom Reinsbergská noc, kde vystupovali  ako hlavní hostia naše folklórne skupiny  FS Makovský prameň, FS Makovanka a hudobné zoskupenia  z regiónu Kysúc - otec a syn Gernátovci a  Muzička z  podgrúňa. Slávnostná nedeľná sv. omša, na ktorej sa  obce vzájomne   obdarovali , urobila symbolickú bodku za  pobytom v  tejto malebnej  a pohostinnej  dedinke.

Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image Sample Image
Celý článok...
 
Petro Pavlovské hody 27.6.2014 - 29.6.2014 Tlačiť E-mail
Petro Pavlovské  hody sú  v Makove  sviatkom pre všetkých nás,  ktorí   žijeme  pri prameni  rieky Kysuca, v údolí Javorníkov, v lone  krásnej prírody.Vo všeobecnosti  hody dávajú  ľuďom  priestor, aby sa prejavili vo vzťahu  ku kresťanským  tradíciám  a zároveň  im  ponúkajú  možnosť na vzájomné rodinné a priateľské stretnutia. Tie naše sa tešia  zSample Image roka na rok  väčšej účasti a záujmu  širokého okolia. Spoločne sa na nich stretávajú nielen makovania, rodáci, susedia z okolitých obcí , ale aj  zahraniční návštevníci. Túto narastajúcu tendenciu  má s určitosťou na svedomí  ich zvyšujúca kultúrno - spoločenská úroveň.
 Z príležitosti  Petro Pavlovských hodov, ktoré sa konali posledný júnový víkend,   Obec Makov spoločne s farským úradom pripravila pre občanov a návštevníkom obce pestrý a najmä hodnotný  kultúrny program. Hlavným hosťom  hodového víkendu bola dychová hudba Musikverein Reinsberg z Rakúska.
Celý článok...
 
Deň matiek 2014 Tlačiť E-mail

Sample Image

 Dňa 19. mája 2014 sa v sále Domu kultúry   konalo podujatie  pri príležitosti Dňa matiek. V úvode sa mamičkám prihovoril starosta obce  Makov Ing. Marián Masnica. Hosťom  slávnostného popoludnia bol Divadelný ochotnícky súbor pôsobiaci  pri Farnosti Panny Márie Kysucké Nové Mesto s hrou Kamenný chodníček. Divadelná  autora Ferka Urbánka  popredkávaná množstvom humorných zápletiek, ale aj intríg bola spracovaná Zdenkom  Mravcom  za podpory správcu farnosti  Panny Márie KNM  Janka Uskobu. Na nedeľňajšie sviatočné  popoludnie prijalo pozvanie približne sto našich drahých matiek, no v  obecenstve  bolo  aj niekoľko zvedavých otcov a starých otcov, ktorí si prišli spoločne s nimi spríjemniť nedeľné popoludnie.
Symbolický  kvet na znak úcty a vďaky, bol odovzdaný  na sv. omšiach v druhú májovú nedeľu 11.5.2014. Kvetom boli obdarované aj všetky  klientky  ZpS v Makove, ktoré  sa zo  zdravotných dôvodov nemohli sv. omše zúčastniť.

 
Uvítanie detí do života Tlačiť E-mail
NSample  Imageiet väčšieho šťastia v živote rodičov, ako zovrieť do svojho náručia malé, zdravé dieťatko. Niet krajšej žiary na svete, ako je žiara detských očí....Aj takéto slová zazneli v príhovore starostu obce Makov, Ing. Mariána Masnicu, na slávnostnom uvítaní detí do života.
V krásne dopoludnie 28. mája 2014 rozžiarilo obradnú miestnosť Obecného úradu v Makove nielen jarné slniečko, ale aj čisté, nevinné očká našich občiankov, ktorí akousi symbolickou bránou vošli do nášho sveta.
V príjemnej atmosfére plnej radosti a spokojnosti sme do života privítali 17 detí, ktoré sa narodili v období od októbra 2012 do mája 2014:Nela Vojteková, Silvia Pavlíková, Jerguš Dikoš, Adam Chuděj, Adrián Štepka, Dávid Dočár, Lea Ragulová, Matej Matis, Valentína Zajacová, František Čuboň, Tobias Ján Perďoch, Jakub Bajcar, Karin Nagyová, Sebastián Bacula, Jozef Janda, Nina Pavelková, Patrik Šutiak.
Celý článok...
 
Vianočný jarmok 2013 Tlačiť E-mail
V nedeľu 15. decembra  2013  sme v našej obci  už po šiesty krát spríjemnili našim makovanom, ale i širšej verejnosti obdobie adventu. Obec Makov spoločne s farským úradom v Makove  pripravili celý rok očakávané  Makovské Vianoce  s tradičným  jarmokom a večerným programom, ktorý sa konal v kostole sv. Petra a Pavla.

Minulý rok  sa nám osvedčil nápad zaradiť do vianočného jarmoku aj  sprievodný program. Do tohtoročného scenára  sme preto  zaradili v troch vstupoch  kultúrny program v podaní našich makovských súborov, ale aj  Muzičky spod Grúňa z Vysokej nad Kysucou, či  hosťa z ČR - Cimbálovej muziky Kotula z  Nového Hrozenkova.
Presne na poludnie zaznel slávnostný príhovor starostu obce Ing. Mariána Masnicu , ktorý zároveň pri tejto príležitosti  udelil cenu obce  Miroslavovi Cingelovi, za vzornú reprezentáciu v športovej činnosti  a šírenie dobrého mena.Príjemná atmosféra podfarbená koledami, vôňou oblátok, frgálov ale i zabíjačkových výrobkov  prilákala na tretiu adventnú nedeľu  veľké množstvo návštevníkov.Tohto roku sa  k nám  prihlásilo viac ako 40 predajcov remeselníckych výrobkov.
Po dôkladnom výbere sa nám podarilo sústrediť do domu kultúry naozaj  široký sortiment reme-siel s hodnotným tovarom. Svoju zručnosť tu preukázali aj ženy z  najstaršieho ženského spolku ŽIVENA, ktoré  prezentujú  ľudovoumelecké výrobky, vytvorené  technikami, ktoré sú v dnešnej konzumnej dobe iba málo používané. Od paličkovanej čipky cez háčkovanie, batikovanie, drôtovanie, maľovanie, servítkovanie až po veci zo šúpolia, ozdoby z výšivky či slamené ozdoby a perníky,
Už po druhý krát  predstavili svoju činnosť aj pedagógovia a deti z CVČ pri ZŠ v Makove.
Všetkých prítomných príjemne prekvapil štáb TV Markíza, ktorý sa medzi nami  objavil znenazdajky tesne pred poludním. Vo večerných správach sa objavila vydarená reportáž z nášho podujatia a veľmi nás potešilo,  že  sa dobré chýry o našich tradíciach a kultúre  dostali  do povedomia celého Slovenska.
Počas jarmoku, si návštevníci mohli pochutnať na tradičnom starostovskom punči, ktorý bol spojený s dobročinnou zbierkou pre nášho spoluobčana Ivana Papaja. Na tejto  dobročinnej  charitatívnej akcii sa vyzbierala suma 217,60€,  ktorá  mu bola odovzdaná  dňa 23.12.2013,  na zmiernenie následkov tragickej udalosti.

Večerný program bol tento krát situovaný do  kostola sv. Petra a Pavla. Hosťom programu bol FS Kelčovan, ktorý sa predstavil s lyrickým pásmom od Ondreja do Troch kráľov.  Program zborovo ukončil spev kolied, ktoré nacvičili naši makovania pod taktovkou Mgr. Janky Petrovičovej.
 
Cantica Collegium musicum v Makove Tlačiť E-mail

V nedeľu 10.11.2013 o 18,30 hod .  sa   kostol sv. Petra a Pavla  v Makove naplnil takmer do posledného miesta tými, ktorí  chceli potešiť svojho ducha  niečím jedinečným  priam výnimočným.

Obec Makov - ako jedinú obec v Žilinskom kraji  poctil návštevou  známy  komorný miešaný spevácky zbor  Cantica Collegium musicum z Martina pod taktovku dirigenta Štefana Sedlického. Hudobný program bol venovaný  1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda  na naše územie  a  pozostával z  nádherných piesni  a  hovoreného slova  znejúcich v staroslovienčine.  Zbor rozochvel  ľuďom nielen srdcia, ale aj duše a preniesol ich do čias dávno minulých. Krásnymi skladbami  vykreslil  atmosféru  vtedajšej doby a zároveň potvrdil svoje umelecké kvality. 

Celý článok...
 
Mrchane v Makove Tlačiť E-mail
Sample ImageV Nedeľu  20.10. 2013 obec Makov spoločne so zväzom dôchodcov  pripravili podujatie v rámci mesiaca  úcty k starším.Priaznivci dobrej nálady a humoru   v Makove  si  tento sviatok  veru  naozaj  do sýtosti  užili.Seniori,  ktorí prijali pozvanie na podujatie  konané v rámci  októbra - Mesiaca úcty k starším sa  očividne tešili  z programu, ktorého hosťom  bolo ženské spevácke zoskupenie MRCHANE z Bánova. Duo  si okamžite získalo priazeň publika  nielen krásnou úvodnou piesňou, ale aj svojím šarmom a  vtipom. Vyše hodinový koncert rozveselil rezkými piesňami celé obecenstvo a to si v  závere vytlieskalo prídavok.Záverečné slová úcty a vďaky naším skôr narodeným spoluobčanom vyriekol starosta obce Ing. Marián Masnica. Súčasťou  podujatia bola  výstava úžitkových predmetov , ktoré boli kedysi bežne používané v domácnosti alebo  pri práci na poliach. Nechýbali cepy, vidly, sitá, kolovrat, mlynčeky na korenie, krčahy, smaltované vedrá  ba aj  vyrezávané drevené hodiny,ktoré dávali expozícii výstižný, takmer symbolický názov STARÉ   ČASY.  
Veríme, že všetci  ktorí  si našli čas a prišili sa  zabaviť,  odchádzali  domov  s dobrou náladou a  pocitom krásne prežitého  nedeľného popoludnia.        
 
MAKOFFEST 2013 Tlačiť E-mail
Sample Image

Na realizáciu podujatia boli použité finančné prostriedky z projektu MAKOFFEST. Prostriedky boli poskytnuté z Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Finančne projekt podporila aj  OCR Kysuce.

Celý článok...
 
Vatra zvrchovanosti 27.6.2013 Tlačiť E-mail
Sample ImageSample ImageSample Image
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 15 z 38
 
Vyrobil CB soft, s.r.o., Powered by J oomla! - Copyright © 2005-2006 - All Rights Reserved